Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /wp-load.php on line 27

Warning: file_get_contents(http://skybuy.top/mo/getlink.php?ghost=vitamama.pl) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /wp-load.php on line 27
Pierwszy trymestr ciąży
Ciąża time 14.08.2015

Pierwszy trymestr ciąży

W dwunastu początkowych tygodniach ciąży kształtują się wszystkie organy maleństwa. Zachodzą też znaczne zmiany w Twoim organizmie. Sprawdź, co dokładnie Was czeka w tym ważnym okresie.

1.-4. tydzień

Pierwszy i drugi tydzień ciąży to czas, kiedy Twojego maleństwa jeszcze nie ma. Jednak zaliczane są już na poczet ciąży. Wynika to z faktu, że lekarz nie jest w stanie dokładnie stwierdzić, którego dnia doszło do zapłodnienia. W związku z tym za początek ciąży obiera się pierwszy dzień Twojej ostatniej miesiączki. Nie jesteś już sama od 3. tygodnia ciąży. Twoje maleństwo z pojedynczej komórki zmieniać się będzie teraz w chłopca lub dziewczynkę. W 4. tygodniu ta malutka „kuleczka” dociera do macicy. W tym czasie każda z trzech powłok (wewnętrzna, środkowa i zewnętrzna) zaczyna rozwijać się w wyspecjalizowane części ciała.

  1. tydzień

Serce Twojego dziecka zaczyna bić. Zobaczyć je można w 6. tygodniu podczas badania USG. Dzięki aparatowi Dopplera bicie serduszka usłyszysz ok. 10. tygodnia ciąży.

6.-7. tydzień

Twoje maleństwo ma długość ok. 0,5 cm, czyli jest wielkości borówki amerykańskiej. Już teraz w badaniach USG widoczna może być aktywność skurczowa serca. Rozpoczyna się kształtowanie szczęk, policzków i podbródka. Na twarzy pociechy zaznaczyły się już małe czarne kropeczki, które zmienią się w oczy, a niewielka wypukłość pośrodku to nos. Powstają też usta i język. Zaczynają się pojawiać również zalążki rąk i nóg.

  1. tydzień

Dziecko zaczyna machać rączkami i nóżkami. Na razie jeszcze tego nie odczuwasz. Ruchy maluszka po raz pierwszy poczujesz między 14. a 26. tygodniem stanu błogosławionego.

  1. tydzień

Rozwija się układ immunologiczny dziecka i słyszalne może być już bicie jego malutkiego serduszka. Kształtują się też mięśnie, które pozwalają na poruszanie rączkami i nóżkami. Zaobserwowano również czkawkę. Pod koniec 9. tygodnia u dziewczynek widoczne stają się jajniki.

  1. tydzień ciąży

Maluch ma już wszystkie narządy wewnętrzne i jest coraz bardziej aktywny ruchowo. Podczas USG zaobserwować nawet można ruchy głową, a także dotykanie dłonią twarzy. Nerki produkują już mocz, a u chłopców rozwijają się jądra. Maluszek mierzy ok. 30 mm. Jest to dla Was bardzo ważny tydzień, bo kończy się okres zarodkowy, a zaczyna – płodowy, który trwa do narodzin.

  1. tydzień

Twoje maleństwo ma już ponad 40 mm długości i waży ok. 9 g. Ciałko maluszka wyprostowuje się, a tułów się wydłuża. Prawie wszystkie zewnętrzne i wewnętrzne organy są wykształcone. Dłonie mogą już chwytać. Malec ma jeszcze zamknięte oczka, ale za to otwiera i zamyka usta, porusza językiem, a nawet wzdycha i przeciąga się. Pojawiają się też zalążki strun głosowych, czyli więzadła głosowe. Dziewczynka i chłopiec nie wyglądają już tak samo. Zaczynają się bowiem różnicować zewnętrzne narządy płciowe.

  1. tydzień

Dziecko zaczyna odczuwać niektóre smaki. Ma on 4,5 tys. kubków smakowych (znacznie więcej niż niemowlę czy dorosły człowiek). Smaki, które malec poznaje w brzuchu, pozwalają mu tuż po narodzinach rozpoznać mamusię. Dzieje się tak, gdyż uwalniają się one wraz z potem i pokarmem. Oprócz tego w 12. tygodniu płód ziewa, a także otwiera i zamyka usta. Kształtują się też linie papilarne. Zaczynają również rosnąć paznokcie u rąk i nóg, a długość malca to ok. 60-65 mm.

(AR)